arrow
arrow
arrow
A train 240 meters long passes a pole in 24 seconds. How long will it take to pass a platform 360 meters long?
Question

A train 240 meters long passes a pole in 24 seconds. How long will it take to pass a platform 360 meters long?

A.

36 seconds

B.

40 seconds

C.

48 seconds

D.

60 seconds

Correct option is D

Given
Length of the train = 240 meters
Time taken to cross a pole = 24 seconds
Length of the platform = 360 meters

Formula Used
Speed = DistanceTime \frac{\text{Distance}}{\text{Time}}​​
When crossing a platform, Total Distance = Length of Train + Length of Platform
Time = Total DistanceSpeed \frac{\text{Total Distance}}{\text{Speed}}​​

Solution
Calculate the speed of the train as it crosses the pole (distance = length of train):
Speed = 24024= \frac{240}{24} = ​10 m/s
Calculate the total distance to cross the platform:
Total Distance = 240 + 360 = 600 meters
Calculate the time required:
Time = 60010 \frac{600}{10}​​
Time = 60 seconds

Final Answer
So the correct answer is (d)

Free Tests

Free
Must Attempt

SSC GD Constable Exam Day Based Mock 1

languageIcon English
  • pdpQsnIcon80 Questions
  • pdpsheetsIcon160 Marks
  • timerIcon60 Mins
languageIcon English
Free
Must Attempt

SSC GD PYP (Held on 4 Feb 2025 S1)

languageIcon English
  • pdpQsnIcon80 Questions
  • pdpsheetsIcon160 Marks
  • timerIcon60 Mins
languageIcon English
Free
Must Attempt

Mathematics Section Test 1

languageIcon English
  • pdpQsnIcon20 Questions
  • pdpsheetsIcon40 Marks
  • timerIcon25 Mins
languageIcon English

Similar Questions

test-prime-package

Access ‘SSC Selection Post (Matriculation)’ Mock Tests with

  • 60000+ Mocks and Previous Year Papers
  • Unlimited Re-Attempts
  • Personalised Report Card
  • 500% Refund on Final Selection
  • Largest Community
students-icon
414k+ students have already unlocked exclusive benefits with Test Prime!
Our Plans
Monthsup-arrow