arrow
arrow
arrow
A train, 200 m long, is running at a speed of 45 km/hr. The time taken by the train to cross a 100 m long tunnel is
Question

A train, 200 m long, is running at a speed of 45 km/hr. The time taken by the train to cross a 100 m long tunnel is

A.

22 Seconds

B.

20 Seconds

C.

24 Seconds

D.

28 Seconds

Correct option is C

Given
Train Length = 200 m
Tunnel Length = 100 m
Speed = 45 km/h

Formula Used
Time = Total DistanceSpeed\frac{\text{Total Distance}}{\text{Speed}}​​
Conversion: 1 km/h = 518m/s\frac{5}{18} m/s​​

Solution
Total Distance = 200 + 100 = 300 m
Speed in m/s = 45×518=22518=12.5m/s45 \times \frac{5}{18} = \frac{225}{18} = 12.5 m/s​​
Time = 30012.5=24seconds\frac{300}{12.5} = 24 seconds​​

Final Answer
So the correct answer is (c)

Free Tests

Free
Must Attempt

SSC CGL T-I GA Section Test 01

languageIcon English
  • pdpQsnIcon25 Questions
  • pdpsheetsIcon50 Marks
  • timerIcon15 Mins
languageIcon English
Free
Must Attempt

SSC CGL T-I Full Mock Test 1 (With Sectional Timing)

languageIcon English
  • pdpQsnIcon100 Questions
  • pdpsheetsIcon200 Marks
  • timerIcon60 Mins
languageIcon English
Free
Must Attempt

SSC CGL T-I Similar Paper (Held on 12 Sep 2025 S2)

languageIcon English
  • pdpQsnIcon100 Questions
  • pdpsheetsIcon200 Marks
  • timerIcon60 Mins
languageIcon English

Similar Questions

test-prime-package

Access ‘BPSC AEDO’ Mock Tests with

  • 60000+ Mocks and Previous Year Papers
  • Unlimited Re-Attempts
  • Personalised Report Card
  • 500% Refund on Final Selection
  • Largest Community
students-icon
414k+ students have already unlocked exclusive benefits with Test Prime!
Our Plans
Monthsup-arrow