arrow
arrow
arrow
A square tank holds 15,000 litres of water. If its depth is 2.5 m, find the length of one side of its base.
Question

A square tank holds 15,000 litres of water. If its depth is 2.5 m, find the length of one side of its base.

A.

≈ 0.45 m

B.

≈ 1.45 m

C.

≈ 2.45 m

D.

≈ 3.45 m

Correct option is C

Given:
Capacity of the square tank = 15000 litres
Depth of the tank = 2.5 m
Formula Used:
1 cubic meter = 1000 litres
Volume = Area of Base × Depth = a2a^2 ​× h
Solution:
Convert the volume from litres to cubic meters.
Volume =150001000=15m3 \frac{15000}{1000} = 15 m^3​​
Let the side of the square base be a.
a2×2.5=15a^2 × 2.5 = 15​​
a2=152.5a^2 = \frac{15}{2.5}​​
a2a^2​ = 6
a = 6 \sqrt{6}​​
a ≈ 2.45 m
Final Answer
So the correct answer is (c)

Free Tests

Free
Must Attempt

SSC GD Constable Exam Day Based Mock 1

languageIcon English
  • pdpQsnIcon80 Questions
  • pdpsheetsIcon160 Marks
  • timerIcon60 Mins
languageIcon English
Free
Must Attempt

SSC GD PYP (Held on 4 Feb 2025 S1)

languageIcon English
  • pdpQsnIcon80 Questions
  • pdpsheetsIcon160 Marks
  • timerIcon60 Mins
languageIcon English
Free
Must Attempt

Mathematics Section Test 1

languageIcon English
  • pdpQsnIcon20 Questions
  • pdpsheetsIcon40 Marks
  • timerIcon25 Mins
languageIcon English
test-prime-package

Access ‘SSC MTS (Similar PYPs)’ Mock Tests with

  • 60000+ Mocks and Previous Year Papers
  • Unlimited Re-Attempts
  • Personalised Report Card
  • 500% Refund on Final Selection
  • Largest Community
students-icon
416k+ students have already unlocked exclusive benefits with Test Prime!
Our Plans
Monthsup-arrow