arrow
arrow
arrow
A person walks at a speed of 2 km/hr and reaches a destination in 4 hours. If the person increases the speed by 3 km/hr, how much earlier will they re
Question

A person walks at a speed of 2 km/hr and reaches a destination in 4 hours. If the person increases the speed by 3 km/hr, how much earlier will they reach the destination?

A.

2.4 hours

B.

2.8 hours

C.

2 hours

D.

1.6 hours

Correct option is A

Given:
S1 = 2 km/hr, T1 = 4 hours
S2 = 2 + 3 = 5 km/hr
Formula Used:
Distance = S1 × \times ​T1
T2 = Distance / S2
Time saved = T1 - T2
Solution:
Distance = 2 ×\times​ 4 = 8 km
T2 = 8 / 5 = 1.6 hours
Time saved = 4 - 1.6 = 2.4 hours
So the correct answer is (a).

Free Tests

Free
Must Attempt

SSC GD Constable Exam Day Based Mock 1

languageIcon English
  • pdpQsnIcon80 Questions
  • pdpsheetsIcon160 Marks
  • timerIcon60 Mins
languageIcon English
Free
Must Attempt

SSC GD PYP (Held on 4 Feb 2025 S1)

languageIcon English
  • pdpQsnIcon80 Questions
  • pdpsheetsIcon160 Marks
  • timerIcon60 Mins
languageIcon English
Free
Must Attempt

Mathematics Section Test 1

languageIcon English
  • pdpQsnIcon20 Questions
  • pdpsheetsIcon40 Marks
  • timerIcon25 Mins
languageIcon English

Similar Questions

test-prime-package

Access ‘DSSSB G-II/ASO’ Mock Tests with

  • 60000+ Mocks and Previous Year Papers
  • Unlimited Re-Attempts
  • Personalised Report Card
  • 500% Refund on Final Selection
  • Largest Community
students-icon
412k+ students have already unlocked exclusive benefits with Test Prime!
Our Plans
Monthsup-arrow