arrow
arrow
arrow
Sudha and Kavitha start moving on a bicycle towards each other at 5 am with the speeds of 14 kmph and 16 kmph respectively. They were 45 km apart at t
Question

Sudha and Kavitha start moving on a bicycle towards each other at 5 am with the speeds of 14 kmph and 16 kmph respectively. They were 45 km apart at the starting point for both. At what time would they meet?

A.

6.30pm

B.

7.30 am

C.

6.30 am

D.

7.30pm

Correct option is C

Given:
Starting Time = 5:00 am
Speed of Sudha = 14 km/h
Speed of Kavitha = 16 km/h
Initial distance apart = 45 km
Formula Used:
Time = DistanceRelative Speed\frac{Distance}{Relative\ Speed}​ (when moving towards each other, add speeds).
Solution:
Calculate the relative speed:
Relative Speed = 14 + 16 = 30 km/h
Calculate the time taken to meet:
Time = 4530 \frac{45}{30}​ = 1.5 hours
1.5 hours is equal to 1 hour and 30 minutes.
Add this time to the starting time:
5:00 am + 1 hour 30 minutes = 6:30 am
Final Answer
So the correct answer is (c)

Free Tests

Free
Must Attempt

SSC GD Constable Exam Day Based Mock 1

languageIcon English
  • pdpQsnIcon80 Questions
  • pdpsheetsIcon160 Marks
  • timerIcon60 Mins
languageIcon English
Free
Must Attempt

SSC GD PYP (Held on 4 Feb 2025 S1)

languageIcon English
  • pdpQsnIcon80 Questions
  • pdpsheetsIcon160 Marks
  • timerIcon60 Mins
languageIcon English
Free
Must Attempt

Mathematics Section Test 1

languageIcon English
  • pdpQsnIcon20 Questions
  • pdpsheetsIcon40 Marks
  • timerIcon25 Mins
languageIcon English

Similar Questions

test-prime-package

Access ‘DSSSB G-II/ASO’ Mock Tests with

  • 60000+ Mocks and Previous Year Papers
  • Unlimited Re-Attempts
  • Personalised Report Card
  • 500% Refund on Final Selection
  • Largest Community
students-icon
415k+ students have already unlocked exclusive benefits with Test Prime!
Our Plans
Monthsup-arrow