hamburger menu
All Coursesall course arrow
adda247
reward-icon
adda247
    arrow
    arrow
    arrow
    A person crosses 4200 m long bridge in 25 minutes. Find his speed in kmph:
    Question

    A person crosses 4200 m long bridge in 25 minutes. Find his speed in kmph:

    A.

    10.80

    B.

    10.08

    C.

    9.08

    D.

    211.08

    Correct option is B

    Given:
    Distance = 4200 m
    Time = 25 minutes
    Formula Used:
    Speed = DistanceTime\frac{Distance}{Time}​​
    To convert m/min to km/h, multiply by 60/1000.
    Solution:
    Calculate the speed in meters per minute:
    Speed = 420025\frac{4200}{25}​ = 168 m/min
    Convert the speed into km/h:
    Speed = 168 × 601000\frac{60}{1000}​ = 168 × 0.06
    Speed = 10.08 km/h
    Final Answer
    So the correct answer is (b)

    Free Tests

    Free
    Must Attempt

    SSC GD Constable Exam Day Based Mock 1

    languageIcon English
    • pdpQsnIcon80 Questions
    • pdpsheetsIcon160 Marks
    • timerIcon60 Mins
    languageIcon English
    Free
    Must Attempt

    SSC GD PYP (Held on 4 Feb 2025 S1)

    languageIcon English
    • pdpQsnIcon80 Questions
    • pdpsheetsIcon160 Marks
    • timerIcon60 Mins
    languageIcon English
    Free
    Must Attempt

    Mathematics Section Test 1

    languageIcon English
    • pdpQsnIcon20 Questions
    • pdpsheetsIcon40 Marks
    • timerIcon25 Mins
    languageIcon English

    Similar Questions

    test-prime-package

    Access ‘DSSSB G-II/ASO’ Mock Tests with

    • 60000+ Mocks and Previous Year Papers
    • Unlimited Re-Attempts
    • Personalised Report Card
    • 500% Refund on Final Selection
    • Largest Community
    students-icon
    412k+ students have already unlocked exclusive benefits with Test Prime!
    Our Plans
    Monthsup-arrow