hamburger menu
All Coursesall course arrow
adda247
reward-icon
adda247
    arrow
    arrow
    arrow
    In a circular race of 500 m, A and B start from the same point and at the same time at speeds of 36 km/hr and 45 km/hr in the same direction. After ho
    Question

    In a circular race of 500 m, A and B start from the same point and at the same time at speeds of 36 km/hr and 45 km/hr in the same direction. After how long will they meet again for the first time on the track?

    A.

    320 sec

    B.

    240 sec

    C.

    200 sec

    D.

    250 sec

    Correct option is C

    Given:
    Length of circular track = 500 m
    Speed of A = 36 km/hr = 36 × 518\frac{5}{18}​ m/s = 10 m/s

    Speed of B = 45 km/hr = 45 × 518\frac{5}{18}​ m/s = 12.5 m/s
    Formula Used:
    Relative speed = |Speed of B - Speed of A|
    Time for first meeting = Length of track ÷ Relative speed
    Solution:
    Relative speed = |12.5 - 10| m/s = 2.5 m/s
    Time for first meeting = 5002.5\frac{500}{2.5}​ = 200 seconds

    Free Tests

    Free
    Must Attempt

    SSC GD Constable Exam Day Based Mock 1

    languageIcon English
    • pdpQsnIcon80 Questions
    • pdpsheetsIcon160 Marks
    • timerIcon60 Mins
    languageIcon English
    Free
    Must Attempt

    SSC GD PYP (Held on 4 Feb 2025 S1)

    languageIcon English
    • pdpQsnIcon80 Questions
    • pdpsheetsIcon160 Marks
    • timerIcon60 Mins
    languageIcon English
    Free
    Must Attempt

    Mathematics Section Test 1

    languageIcon English
    • pdpQsnIcon20 Questions
    • pdpsheetsIcon40 Marks
    • timerIcon25 Mins
    languageIcon English

    Similar Questions

    test-prime-package

    Access ‘SSC GD’ Mock Tests with

    • 60000+ Mocks and Previous Year Papers
    • Unlimited Re-Attempts
    • Personalised Report Card
    • 500% Refund on Final Selection
    • Largest Community
    students-icon
    415k+ students have already unlocked exclusive benefits with Test Prime!
    Our Plans
    Monthsup-arrow