arrow
arrow
arrow
If the voltage applied to a load is 100 sin 500t and current through the load is 10sin (500t + 60°), then the power consumed by the load is:
Question

If the voltage applied to a load is 100 sin 500t and current through the load is 10sin (500t + 60°), then the power consumed by the load is:

A.

750W

B.

500 W

C.

250 W

D.

1000 w

Correct option is C

Given, V=100sin500tI=10sin(500t+60)P=1002×102×cos60P=250 W\text{Given, } V = 100 \sin 500t \\I = 10 \sin (500t + 60^\circ) \\P = \frac{100}{\sqrt{2}} \times \frac{10}{\sqrt{2}} \times \cos 60^\circ \\P = 250 \, \text{W}​​

test-prime-package

Access ‘UPPCL’ Mock Tests with

  • 60000+ Mocks and Previous Year Papers
  • Unlimited Re-Attempts
  • Personalised Report Card
  • 500% Refund on Final Selection
  • Largest Community
students-icon
338k+ students have already unlocked exclusive benefits with Test Prime!
test-prime-package

Access ‘UPPCL’ Mock Tests with

  • 60000+ Mocks and Previous Year Papers
  • Unlimited Re-Attempts
  • Personalised Report Card
  • 500% Refund on Final Selection
  • Largest Community
students-icon
338k+ students have already unlocked exclusive benefits with Test Prime!
Our Plans
Monthsup-arrow