hamburger menu
All Coursesall course arrow
adda247
reward-icon
adda247
    arrow
    arrow
    arrow
    A person spends 60% of his income. His income increased by 15% and his expenditure increases by 5%, find the % increase in his savings.
    Question

    A person spends 60% of his income. His income increased by 15% and his expenditure increases by 5%, find the % increase in his savings.

    A.

    10%

    B.

    20%

    C.

    15%

    D.

    30%

    Correct option is D

    Given
    Initial Expenditure = 60% of Income
    Income increase = 15%
    Expenditure increase = 5%

    Formula Used
    Saving = Income - Expenditure

    Solution
    Let Income = 100, Exp = 60, Saving = 40
    New Income = 115
    New Exp = 60×1.05=6360 \times 1.05 = 63​​
    New Saving = 115 - 63 = 52
    Increase in Saving = 52 - 40 = 12
    % Increase = 1240×100=30\frac{12}{40} \times 100 = 30%%​

    Final Answer
    So the correct answer is (d)

    Free Tests

    Free
    Must Attempt

    SSC CGL T-I GA Section Test 01

    languageIcon English
    • pdpQsnIcon25 Questions
    • pdpsheetsIcon50 Marks
    • timerIcon15 Mins
    languageIcon English
    Free
    Must Attempt

    SSC CGL T-I Full Mock Test 1 (With Sectional Timing)

    languageIcon English
    • pdpQsnIcon100 Questions
    • pdpsheetsIcon200 Marks
    • timerIcon60 Mins
    languageIcon English
    Free
    Must Attempt

    SSC CGL T-I Similar Paper (Held on 12 Sep 2025 S2)

    languageIcon English
    • pdpQsnIcon100 Questions
    • pdpsheetsIcon200 Marks
    • timerIcon60 Mins
    languageIcon English

    Similar Questions

    test-prime-package

    Access ‘BPSC AEDO’ Mock Tests with

    • 60000+ Mocks and Previous Year Papers
    • Unlimited Re-Attempts
    • Personalised Report Card
    • 500% Refund on Final Selection
    • Largest Community
    students-icon
    414k+ students have already unlocked exclusive benefits with Test Prime!
    Our Plans
    Monthsup-arrow