hamburger menu
All Coursesall course arrow
adda247
reward-icon
adda247
    arrow
    arrow
    arrow
    The ratio of the income to the expenditure of a town is 7:6. If the income is ₹3500, what is the saving?
    Question

    The ratio of the income to the expenditure of a town is 7:6. If the income is ₹3500, what is the saving?

    A.

    ₹600

    B.

    ₹400

    C.

    ₹500

    D.

    ₹900

    Correct option is C

    Given:
    Ratio of income to expenditure = 7 : 6
    Income = ₹3500
    Formula Used:
    Savings = Income - Expenditure
    Solution:
    Let the common multiplier for the ratio be x.
    Income equation:
    7x = 3500
    x = 500
    Calculate the expenditure:
    6 × 500 = 3000
    Calculate the saving:
    3500 - 3000 = 500
    Final Answer
    So the correct answer is (c)

    Free Tests

    Free
    Must Attempt

    SSC GD Constable Exam Day Based Mock 1

    languageIcon English
    • pdpQsnIcon80 Questions
    • pdpsheetsIcon160 Marks
    • timerIcon60 Mins
    languageIcon English
    Free
    Must Attempt

    SSC GD PYP (Held on 4 Feb 2025 S1)

    languageIcon English
    • pdpQsnIcon80 Questions
    • pdpsheetsIcon160 Marks
    • timerIcon60 Mins
    languageIcon English
    Free
    Must Attempt

    Mathematics Section Test 1

    languageIcon English
    • pdpQsnIcon20 Questions
    • pdpsheetsIcon40 Marks
    • timerIcon25 Mins
    languageIcon English

    Similar Questions

    test-prime-package

    Access ‘SSC MTS (Similar PYPs)’ Mock Tests with

    • 60000+ Mocks and Previous Year Papers
    • Unlimited Re-Attempts
    • Personalised Report Card
    • 500% Refund on Final Selection
    • Largest Community
    students-icon
    415k+ students have already unlocked exclusive benefits with Test Prime!
    Our Plans
    Monthsup-arrow