arrow
arrow
arrow
The radius of a circular track is 70 meters. If a cyclist completes 5 rounds, what distance does the cyclist cover?
Question

The radius of a circular track is 70 meters. If a cyclist completes 5 rounds, what distance does the cyclist cover?

A.

440 m

B.

880 m

C.

2200 m

D.

4400 m

Correct option is C

Given
Radius of the circular track (r) = 70 meters
Number of rounds = 5

Formula Used
Circumference of a circle (distance in 1 round) = 2πr2\pi r​​
Total Distance = Number of rounds \times Circumference

Solution
Calculate the distance covered in 1 round (circumference):
Distance per round =  2×227×702 \times \frac{22}{7} \times 70​​
Distance per round = 2×22×10=440 meters2 \times 22 \times 10 = 440 \ meters​​
Calculate the total distance for 5 rounds:
Total Distance =5×440 5 \times 440 ​= 2200 meters

Final Answer
So the correct answer is (c)

Free Tests

Free
Must Attempt

SSC GD Constable Exam Day Based Mock 1

languageIcon English
  • pdpQsnIcon80 Questions
  • pdpsheetsIcon160 Marks
  • timerIcon60 Mins
languageIcon English
Free
Must Attempt

SSC GD PYP (Held on 4 Feb 2025 S1)

languageIcon English
  • pdpQsnIcon80 Questions
  • pdpsheetsIcon160 Marks
  • timerIcon60 Mins
languageIcon English
Free
Must Attempt

Mathematics Section Test 1

languageIcon English
  • pdpQsnIcon20 Questions
  • pdpsheetsIcon40 Marks
  • timerIcon25 Mins
languageIcon English
test-prime-package

Access ‘SSC Selection Post (Matriculation)’ Mock Tests with

  • 60000+ Mocks and Previous Year Papers
  • Unlimited Re-Attempts
  • Personalised Report Card
  • 500% Refund on Final Selection
  • Largest Community
students-icon
412k+ students have already unlocked exclusive benefits with Test Prime!
Our Plans
Monthsup-arrow