Correct option is A
Given:
Profit by Mandar = 5%
Loss by Ketan = 25%
Final Selling Price = Rs. 3780
Formula Used:
Selling Price=Cost Price×(1±100Profit/Loss%)
Solution:
Ketan sold the calculator to Tushar at 25% loss:
3780=CPKetan×10075 CPKetan=753780×100=5040
Mandar sold the calculator to Ketan at 5% profit:
5040=CPMandar×100105 CPMandar=1055040×100=4800
Cost Price of the calculator Mandar bought = Rs. 4800