Correct option is A
Given:
Pramod paid ₹3150.
Kanchan's profit = 5%.
Mohan's loss = 25%.
Formula Used:
Solution:
Pramod's SP = ₹3150.
Mohan's CP = = ₹4200
Kanchan's CP = = ₹4000
Kanchan bought a ring and sold it to Mohan at a profit of 5%. Mohan sold it to Pramod at a loss of 25%. If Pramod paid Rs. 3150, then the cost price (in Rs. ) of the ring Kanchan bought is
Given:
Pramod paid ₹3150.
Kanchan's profit = 5%.
Mohan's loss = 25%.
Formula Used:
Solution:
Pramod's SP = ₹3150.
Mohan's CP = = ₹4200
Kanchan's CP = = ₹4000
Sanjay sells a book to Harshit, making an 11% profit. Harshit then sells the book to Anil for a 12% profit. If Anil paid Rs.12,432 for the book, what was the original price Sanjay paid for it?
A man sells 36 bags for Rs 3600, which results in a 20% loss. How many bags must he sell for Rs 3200 to make a 60% profit?
Mandar bought a calculator and sold it to Ketan at a profit of 5%. Ketan sold it to Tushar at a loss of 25%. If Tushar paid Rs. 3780, then the cost price (in Rs. ) of the calculator Mandar bought is
Kanchan bought a ring and sold it to Mohan at a profit of 5%. Mohan sold it to Pramod at a loss of 25%. If Pramod paid Rs. 3150, then the cost price (in Rs. ) of the ring Kanchan bought is
Ketan bought a shirt and sold it to Mahesh at a profit of 5%. Mahesh sold it to David at a loss of 24%. If David paid Rs. 3990, then the cost price (in Rs. ) of the shirt Ketan bought is
The cost price of article B is Rs. 200 more than that of article A. Article A sold at 20% profit and article B sold at 20% loss. If total selling price of A and B together is Rs. 760, then find the cost price of the article A (in Rs.)?
The cost price of a watch is Rs. 750 and a bag is Rs. 840. A shopkeeper sold the watch at profit of 20% and the bag at loss of 15%. Find the overall profit or loss received by the shopkeeper (in Rs.)?
The successive discounts of 29%, 18% and 9% are equivalent to a single discount of: (Rounded up to two decimal places.)
A sells a printer to B at a loss of 60% and B sells the printer to C at a profit of 25%. If C purchased the printer for ₹89,569 then what was the cost (in ₹) of the printer for A?
Suggested Test Series
Suggested Test Series