Correct option is A
Ans. (a)
Sol.
Given:
Length of train = 125 meters
Speed of train = 50 km/hr
Speed of man = 5 km/hr
Both are moving in the same direction
Relative speed = (Speed of train - Speed of man)
= 50 km/hr – 5 km/hr = 45 km/hr
= (45 × 1000) / 3600 = 12.5 m/sec
Time = Distance / Speed
= 125 / 12.5 = 10 seconds
Correction: So, the correct option is:
Sol.
Relative speed = 50 – 5 = 45 km/hr = 12.5 m/s
Time = 125 ÷ 12.5 = 10 seconds