arrow
arrow
arrow
A monitor for personal computer is bought for Rs. 21500 and sold at Rs. 19350. Find its loss percentage.
Question

A monitor for personal computer is bought for Rs. 21500 and sold at Rs. 19350. Find its loss percentage.

A.

10 

B.

25

C.

20

D.

15

Correct option is A

Cost Price (CP) = 21500
Selling Price (SP) = 19350

Loss = CP − SP
= 21500 − 19350
= 2150

Loss % = (Loss / CP) × 100

= (2150 / 21500) × 100
= 10%

Free Tests

Free
Must Attempt

OTET: Paper 1 Full Mock Test - 01

languageIcon English
  • pdpQsnIcon150 Questions
  • pdpsheetsIcon150 Marks
  • timerIcon150 Mins
languageIcon English
Free
Must Attempt

Odisha B.Ed Science Mock 01

languageIcon English
  • pdpQsnIcon100 Questions
  • pdpsheetsIcon100 Marks
  • timerIcon120 Mins
languageIcon English
Free
Must Attempt

Odisha B.Ed. Science 2025 PYP (Held on 01-Jun-2025)

languageIcon English
  • pdpQsnIcon100 Questions
  • pdpsheetsIcon100 Marks
  • timerIcon120 Mins
languageIcon English

Similar Questions

test-prime-package

Access ‘OSSC CGL’ Mock Tests with

  • 60000+ Mocks and Previous Year Papers
  • Unlimited Re-Attempts
  • Personalised Report Card
  • 500% Refund on Final Selection
  • Largest Community
students-icon
418k+ students have already unlocked exclusive benefits with Test Prime!
Our Plans
Monthsup-arrow