arrow
arrow
arrow
A mobile is bought for Rs.4900 and sold at Rs.7105. Find the gain percentage.
Question

A mobile is bought for Rs.4900 and sold at Rs.7105. Find the gain percentage.

A.

47

B.

51

C.

49

D.

45

Correct option is D

Cost Price (CP) = 4900
Selling Price (SP) = 7105

Gain = SP − CP
= 7105 − 4900
= 2205

Gain % = (Gain / CP) × 100

= (2205 / 4900) × 100
= 45%

Free Tests

Free
Must Attempt

CBT-1 Full Mock Test 1 (Exam Level)

languageIcon English
  • pdpQsnIcon75 Questions
  • pdpsheetsIcon75 Marks
  • timerIcon60 Mins
languageIcon English
Free
Must Attempt

RRB ALP CBT-1 PYP (Held on 13 Feb 2026 S1)

languageIcon English
  • pdpQsnIcon75 Questions
  • pdpsheetsIcon75 Marks
  • timerIcon90 Mins
languageIcon English
Free
Must Attempt

OSSSC RI, ARI, AMIN Full Mock Test : 01

languageIcon English
  • pdpQsnIcon100 Questions
  • pdpsheetsIcon100 Marks
  • timerIcon90 Mins
languageIcon English

Similar Questions

test-prime-package

Access ‘OSSC CGL’ Mock Tests with

  • 60000+ Mocks and Previous Year Papers
  • Unlimited Re-Attempts
  • Personalised Report Card
  • 500% Refund on Final Selection
  • Largest Community
students-icon
412k+ students have already unlocked exclusive benefits with Test Prime!
Our Plans
Monthsup-arrow