Correct option is B
Formula Used:
(Refrigerators + Washing Machines) - TVs = 100
Solution:
Year: 1996
Refrigerators + Washing Machines = 220 + 200 = 420
TVs = 320
Difference = 420 − 320 = 100
Year: 1997
Refrigerators + Washing Machines = 190 + 220 = 410
TVs = 350
Difference = 410 − 350 = 60
Year: 1998
Refrigerators + Washing Machines = 200 + 250 = 450
TVs = 315
Difference = 450 − 315 = 135
Year: 1999
Refrigerators + Washing Machines = 150 + 280 = 430
TVs = 400
Difference = 430 − 400 = 30
In the year 1996, the total sales of Refrigerators and Washing Machines exceeded the sales of TVs by 100 units.