Correct option is D
Given:
Difference = ₹100
Time = 1 year
Rate = 10% per annum, compounded half-yearly
Formula Used:
When compounded half-yearly, Rate R' =, Time T' = 2T.
Difference for 2 periods =
Solution:
Effective rate per half-year =
Number of half-years = 1 × 2 = 2
The SI for 1 year is equivalent to SI for 2 half-years at 5%.
The difference between CI and SI for 2 periods is given by
100 =
P = 100 × 400 = 40000
Final Answer
So the correct answer is (d)