Correct option is B
✅ (b) 0.05%: Spray concentration (%) = (Formulation quantity in mL × formulation strength) ÷ Total spray fluid in mL × 100
Applied to this question: = (1500 × 36) ÷ 1,000,000 × 100 = 0.054% ≈ 0.05%
Calculate the spray fluid concentration when 1.5 L of monocrotophos 36 SC is applied over 2 hectares of chilli crop by making 1000 L of spray fluid.
✅ (b) 0.05%: Spray concentration (%) = (Formulation quantity in mL × formulation strength) ÷ Total spray fluid in mL × 100
Applied to this question: = (1500 × 36) ÷ 1,000,000 × 100 = 0.054% ≈ 0.05%
Suggested Test Series
Suggested Test Series