arrow
arrow
arrow
A T-shirt is on sale for 15% off its original price of Rs 60 . How much will you pay for the T-shirt?
Question

A T-shirt is on sale for 15% off its original price of Rs 60 . How much will you pay for the T-shirt?

A.

78

B.

68

C.

60

D.

51

Correct option is D

Given
Original Price = Rs. 60
Discount Percentage = 15%

Formula Used
Discount Amount = Discount %100×Original Price\frac{\text{Discount } \%}{100} \times \text{Original Price}​​
Final Price = Original Price - Discount Amount

Solution
Calculate the discount amount:
Discount = 15100×60=9\frac{15}{100} \times 60 = 9​​
Subtract the discount from the original price:
Final Price = 60 - 9 = 51
Final Answer
So the correct answer is (d)

Free Tests

Free
Must Attempt

SSC GD Constable Exam Day Based Mock 1

languageIcon English
  • pdpQsnIcon80 Questions
  • pdpsheetsIcon160 Marks
  • timerIcon60 Mins
languageIcon English
Free
Must Attempt

SSC GD PYP (Held on 4 Feb 2025 S1)

languageIcon English
  • pdpQsnIcon80 Questions
  • pdpsheetsIcon160 Marks
  • timerIcon60 Mins
languageIcon English
Free
Must Attempt

Mathematics Section Test 1

languageIcon English
  • pdpQsnIcon20 Questions
  • pdpsheetsIcon40 Marks
  • timerIcon25 Mins
languageIcon English
test-prime-package

Access ‘SSC Selection Post (Matriculation)’ Mock Tests with

  • 60000+ Mocks and Previous Year Papers
  • Unlimited Re-Attempts
  • Personalised Report Card
  • 500% Refund on Final Selection
  • Largest Community
students-icon
414k+ students have already unlocked exclusive benefits with Test Prime!
Our Plans
Monthsup-arrow