arrow
arrow
arrow
A music teacher borrowed ₹8,200 from a friend at 6.5% simple interest per annum. After 3 years, he repaid the amount along with a small donation of ₹2
Question

A music teacher borrowed ₹8,200 from a friend at 6.5% simple interest per annum. After 3 years, he repaid the amount along with a small donation of ₹280 to his friend's charity. Find the total amount he paid.

A.

₹10,079

B.

₹10,179

C.

₹10,189

D.

₹10,000

Correct option is A

Given:
Principal = 8200
Rate of Interest = 6.5% per annum
Time = 3 years
Donation = 280
Formula Used:
Simple Interest = Principal×Rate×Time100 \frac{Principal × Rate × Time}{100}​​
Total Amount = Principal + Simple Interest + Donation
Solution:
Calculate the Simple Interest.
SI = 8200×6.5×3100\frac{8200 × 6.5 × 3}{100}​​
SI = 82 × 19.5 = 1599
The interest accumulated over 3 years is 1599.
Total repayment to the friend = 8200 + 1599 = 9799
Total amount paid including the donation = 9799 + 280 = 10079
Final Answer
So the correct answer is (a)

Free Tests

Free
Must Attempt

SSC GD Constable Exam Day Based Mock 1

languageIcon English
  • pdpQsnIcon80 Questions
  • pdpsheetsIcon160 Marks
  • timerIcon60 Mins
languageIcon English
Free
Must Attempt

SSC GD PYP (Held on 4 Feb 2025 S1)

languageIcon English
  • pdpQsnIcon80 Questions
  • pdpsheetsIcon160 Marks
  • timerIcon60 Mins
languageIcon English
Free
Must Attempt

Mathematics Section Test 1

languageIcon English
  • pdpQsnIcon20 Questions
  • pdpsheetsIcon40 Marks
  • timerIcon25 Mins
languageIcon English

Similar Questions

test-prime-package

Access ‘SSC MTS (Similar PYPs)’ Mock Tests with

  • 60000+ Mocks and Previous Year Papers
  • Unlimited Re-Attempts
  • Personalised Report Card
  • 500% Refund on Final Selection
  • Largest Community
students-icon
415k+ students have already unlocked exclusive benefits with Test Prime!
Our Plans
Monthsup-arrow