Latest Teaching jobs   »   Maths Quiz for KVS and NVS...

Maths Quiz for KVS and NVS Exams 2016

Maths Quiz for KVS and NVS Exams 2016_30.1
Directions (1-5): Study the following graph carefully to answer the questions that follow:

Distance (in km) travelled by five different trucks in a day
Maths Quiz for KVS and NVS Exams 2016_40.1



Q1. What is the ratio of the distance travelled by Truck A to the distance travelled by Track D?

(a) 17:19
(b) 11:15
(c) 19:17
(d) 15:11
Sol. 
Required ratio = 475:425 = 19:17

Q2. What is the average distance travelled by all trucks together?
(a) 510 km
(b) 515 km
(c) 425 km
(d) 475 km
Sol. 
Total distance covered by all the trucks = 2375 km
Average distance covered by all the trucks
= 2375/5 = 475

Q3. If Truck A covered the given distance at the average speed of 47.5 km/h, what was the time taken by it to cover this distance?
(a) 12 hours
(b) 10 hours
(c) 8 hours
(d) 6 hours
Sol. 
Total distance covered by A = 475 km
Time taken = 475/47.5 = 10 hours

Q4. The distance travelled by Truck E is approximately what percent of the total distance travelled by Track B and C together?
(a) 58
(b) 60
(c) 52
(d) 62
Sol. 
Total distance covered by E = 575 km
Total distance covered by B and C together
= 350 + 550 = 900 km
Required percentage = 575/900 × 100 = 64% = approx 62%

Q5. If the time taken by Truck C to cover the given distance was 8 hours, what was the average speed of the truck?
(a) 54.75 km/h
(b) 65.25 km/h
(c) 52.25 km/h
(d) 68.75 km/h
Sol. 
Required speed = 550/8 = 68.75 km/h

Directions (6-10): Study the following pie-chart and answer the questions given below:

Preferences of students of six beverages A, B, C,D, E and F in terms of degrees of angle in the pie-chart 
Maths Quiz for KVS and NVS Exams 2016_50.1
Q6. What is the difference between the total number of students who prefer beverage A and C together and the total number of students who prefer beverage D and F together?
(a) 959
(b) 955
(c) 952
(d) 954
Sol. 
Difference of corresponding angles
= (122.4 + 21.6)° – (79.2 + 14.4)° = 50.4°
=> Required difference = 50.4/360 × 6800 = 952

Q7. What is the ratio of the number of students who prefer beverage F to the number of students who prefer beverage A?
(a) 3:11
(b) 3:13
(c) 6:11
(d) 5:11
Sol. 
Required ratio = 21.6 : 79.2 = 3 : 11

Q8. The number of students who prefer beverage E and F together is what percent of the total number of students?
(a) 18
(b) 14
(c) 26
(d) 24
Sol. 
Required percentage = ((64.8 + 21.6)/360) × 100 = 24%

Q9. The number of students who prefer beverage C is approximately what percent of the number of students who prefer beverage D?
(a) 7
(b) 12
(c) 18
(d) 22
Sol. 
Required percentage = 14.4/122.4 × 100 = 11.76 =approx  12% 
          
Q10. How many students prefer beverage B and beverage E together?
(a) 2312
(b) 2313
(c) 2315
(d) 2318
Sol. 
Number of students who prefer beverages B and E together
=((57.6+64.8)/360)×6800=(122.4×6800)/360=2312